Pokračujeme v udržitelné krasojízdě. V minulém článku jsme slíbili, že se podíváme na příklady dobré praxe u nás i ve světě. Pojďme na to.
Pro jednu z nejlepších inspirací nemusíme chodit daleko. Boutiquehotel Stadthalle ve Vídni je prvním městským hotelem s nulovou energetickou bilancí. Pro běžný provoz hotel využívá energii a teplo z fotovoltaických a solárních panelů a z geotermálního tepelného čerpadla. Samozřejmostí jsou LED žárovky a úsporné sprchové hlavice. Energii šetří také absencí minibarů na pokojích. Třídí 100 % odpadu a servírují organické snídaně. Hotel jde ještě o kousek dál. Hostům, kteří přijedou vlakem, na kole nebo elektroautem, poskytuje 10% slevu.
Nejnovějším projektem je renovace 16 pokojů a snídaňové místnosti v duchu sedmnácti cílů udržitelného rozvoje, definovaných OSN. Vše za použití starých, vyřazených a nepotřebných předmětů. Prostě povedená ukázka upcyclingu a šíření povědomí o palčivých problémech dnešního světa v jednom!
V pokojích najdete například vyřazený solární panel, školní tabuli nebo sedačky z letadla. Sprchové hlavice či starý fén teď slouží jako lampičky a starý rotoped k odkládání oblečení (velmi trefné!). Tohle je přesně ten přidaný rozměr nad rámec běžných udržitelných opatření, díky kterému Boutiquehotel Stadthalle vede před konkurencí o několik mílových kroků.
Bella Arena, nové kongresové centrum v dánské Kodani, je jednou z nejudržitelnějších hal na světě. Ke stavbě byl použitý materiál z recyklovaných pivních sudů a také dřevo z původního Bella Centra. Budova je energeticky šetrná a funguje na principech cirkularity. Na střeše jsou včelí úly, o které se starají lidé z organizace, která podporuje uprchlíky, dlouhodobě nezaměstnané a bezdomovce. Společnost také spolupracuje s odpovědnými dodavateli kávy a občerstvení.
Pražský Mosaic House Design Hotel se v nově zrekonstruované podobě představil v květnu 2020. Udržitelnou budovou je ale již od roku 2010, kdy otevřel dveře hostům, původně jako hostel. Hotel využívá systém recyklace šedé vody. To znamená, že voda ze sprch a umyvadel je speciálně přefiltrovaná a následně použita znovu na splachování toalet. Střecha hotelu je osázena solárními panely a přístavba se zelená bujnou vegetací. Nabízí pítka pro ptáky a také speciální budky pro netopýry. Na balkonech i malém prostranství před hotelem si všimnete udržované zeleně, která v létě pomáhá v rozpáleném městě vytvářet ostrůvky příjemnějšího klimatu. Z dalších opatření, která přispívají k udržitelnosti, jmenujme například: LED žárovky v celé budově, systém chytrého zastínění, rozložitelné kapsle do kávovarů či bezplatné půjčování kol hostům.
Dalším pražským příkladem z komerční sféry, hodným následování, je centrála ČSOB v Radlicích. Pod budovou je zavedeno 177 geotermálních vrtů, které slouží k vytápění i chlazení celé stavby. Ta nemá žádnou kotelnu, není napojená na uhlí ani plyn. Poctivě zpracovávají veškerou dešťovou vodu, která cirkuluje budovou a zalévá rostliny. Nejnovější jižní budova (SHQ) získala certifikát LEED Platinum, tedy nejvyšší možné hodnocení v tomto hodnotícím systému od americké Rady pro ekologické budovy.
Chateau Mcely se stal v roce 2007 prvním pětihvězdičkovým zeleným hotelem v Česku a druhým v Evropě. Je také držitelem prestižního ocenění World leading green hotel. Autoři projektu renovace již od počátku dbali na to, aby se na vybavení interiéru podíleli do maximální míry místní výrobci. Lokální suroviny jsou hlavním mottem restaurace, hotel má vlastní zahrádku a šnečí farmu. Pečlivě třídí nejen gastroodpad, ale rukama personálu prochází i obsah odpadkových košů z hostovských pokojů, který je následně správně vytříděn. Vytápění zajišťuje ekologický kotel na dřevěné štěpky od místního dodavatele. 100 % elektřiny je zelené a část elektřiny zámek vyrábí z vlastních fotovoltaických článků. Hotel podporuje děti z Dětského domova v Nymburce, například zajištěním hodin angličtiny, hmotnými dary i pořádáním různých setkání v průběhu roku.
Spoluprací dvou brněnských podniků, architektonického studia KOGAA a Kubíček Visionair, vznikl skvělý inovativní nápad, jak oživit nevyužívané prostory ve městech. Jejich mobilní “veřejné prostranství” AIR SQUARE vrací život na rozpálená betonová náměstí. Kromě toho, že narušuje tepelné ostrovy, které v městské zástavbě vznikají, také poskytuje prostor pro kulturní akce a posezení. Nafukovací část v létě obstará kýžený stín, v noci osvětlí nehostinná zákoutí a zvýší bezpečnost.
Možností, kde udělat ten další krok směrem k větší udržitelnosti, je mnoho. Ať už si pod nimi představíme odpovědnost k životnímu prostředí či k lokální komunitě. Směle do toho!
Příště si do hledáčku vezmeme jižní Moravu. Držíme krok s rychlým vývojem? Děláme pro zachování životního prostředí dost? Sledujte nás nově i na Instagramu, ať vám nic neuteče.