Pozvěte návštěvníky se zdravotním postižením, je to snadné

13. prosince 2024

Má hotel wellness centrum v ceně? Jak mluví recenze o snídaních? A jak daleko to z ubytování budu mít do centra? Jsou tohle otázky, které si kladete, když vybíráte ubytování pro vaši příští dovolenou nebo pracovní pobyt? Pak vězte, že lidé se zdravotním postižením musí přípravě na cestování věnovat mnohem více času a energie

Pro lidi se zdravotním postižením – v tomto článku budeme mluvit zejména o osobách s omezenou mobilitou – je před každou plánovanou cestou zásadní zjistit, nakolik bezbariérový pro ně nový prostor bude. Najdou v dosahu vyhrazené parkovací místo? Je přístupová cesta dobře sjízdná pro invalidní vozík? Musí cestou na recepci překonat nějaké překážky? Je k dispozici pokoj speciálně upravený pro jejich potřeby? 

Podle průzkumu agentury CzechTourism z roku 2021 většina lidí s postižením cestuje ráda a pravidelně. Na cestách je většinou doprovází rodina či jiný doprovod. Rádi se vrací na stejné místo, které k jejim potřebám bylo v minulosti vstřícné a osvědčilo se jim. Typickým rysem jejich cestování je také fakt, že na místě zůstávají déle a často se zdrží přes noc i při kratším výletě, aby se vyhnuli zbytečně složitému cestování. To znamená, že během svého pobytu také utratí více peněz. 

Usnadněte lidem s handicapem rozhodování a zveřejněte přehledné informace o přístupnosti vašeho podniku viditelně na váš web. 90 % lidí s postižením si informace o přístupnosti vyhledává přímo na webových stránkách daného podniku, bohužel jen zlomek zařízení tyto informace na webových stránkách má. A platí to i o těch, které upravené pokoje pro lidi s handicapem nabízí. 

Jak připravit Průvodce přístupnosti

Jak balík informací připravit správně a tak, aby to pro cílovou skupinu bylo opravdu užitečné, přiblížila Marie Scott zájemcům při webináři pořádaném pod patronátem evropského projektu “Místa dostupná všem” (CE-Spaces4All). Záznam z něj najdete zde. V lednu se chystají další dva termíny, o kterých vás budeme informovat. Účast na webináři je pro všechny zdarma. 

Návody pro přípravu Průvodce přístupnosti pro hotely, pro restaurace a pro volnočasové atraktivity (muzea, galerie, apod.) si můžete stáhnout v sekci “aktuality z projektu” na tomto odkaze. Důležité je projít s potenciálním zákazníkem všechny body, od vystoupení z auta až po, například, hotelový pokoj

V rámci projektu, který běží až do února 2026, jsou Marie Scott a její kolegové schopní vám s vytvořením Průvodce přístupnosti pomoct. Obraťte se na ně a připravte pro vaše hosty užitečný manuál přístupnosti. 

Nezapomeňte ho potom viditelně umístit na vaše webové stránky. Tady si můžete stáhnout ikonu, pod kterou můžete Průvodce přístupnosti umístit na hlavní lištu vašeho webu. Další možností je využít prostor v patičce. Jak to může vypadat se inspirujte například u hotelu Premium ve Znojmě (hledejte ikonku s vozíčkem vpravo nahoře). 

Další možností, jak svůj podnik přiblížit lidem s pohybovým postižením, je známý portál VozejkMap. Jde o největší databázi bezbariérových míst v Česku, do které svůj podnik můžete sami přidat. Ideálně samozřejmě poté, co si připravíte přehledný Průvodce přístupnosti.

Těmito kroky nejen zvýšíte inkluzivitu svého podniku, ale také pomůžete vytvořit vstřícnější prostředí pro všechny cestovatele.